Čtvrtek, 23 března, 2023
aktualne
spot_img

Zajímavosti o dopravních značkách

on

Dopravní značky jsou důležitým ukazatelem pro účastníka silničního provozu, přesto si jich mnohdy všímají i spolujezdci. Víte, kdy vznikla první dopravní značka, jaké existují bizarní značky na světě a jaký byl vývoj barev při tvorbě směrových cedulí.

Víte, od kdy se datuje používání prvních dopravních značek? Možná vás překvapí, že jako počátek dopravního značení je možné považovat už milníky, sloupky a rozcestníky z dob antického Říma. Od této doby však značky ušly obrovský kus cesty a zhruba od roku 1903 je možné vidět značky podobné těm, co známe ze současnosti.

Za dlouhé roky vývoje prošly značky, rozcestníky, ale také další dopravní značení modernizací. Například směrové cedule, které ukazují vzdálenost do měst a vesnic, a to i s jejich konkrétními názvy, se změnily ze žluto-černých, přes žluto-modré až po modro-bílé, jak je známe dnes.

Zkoušeli jste si někdy spočítat, kolik času a pozornosti věnujete sledování značek? Mnohdy je to opravdu jen doba pár vteřin, kdy si musíte všimnout omezení rychlosti, upozornění na kruhový objezd nebo třeba prudkou zatáčku. Zkuste si značek všímat i jako spolujezdci, pokud si v budoucnu budete dělat autoškolu a budete chtít pravidelně řídit, budete skvěle připraveni.

Ještě než sednete do svého vozu a otočíte autoklíčem s imoblizérem udělejte si malý test. Víte, jaké tvary značek jsou rozšířeny nejen po celé Evropě, ale téměř po celém světě, a co tyto tvary znamenají? Zapamatujte si, že trojúhelník značí výstražné značky, zákazy jsou kulaté a stopka má vždy tvar osmiúhelníku.

Když se mluví o dopravních značkách, vzpomenete si na některé vtipné, které jste potkaly na svých cestách? Nechte si opravit řídící jednotku a nepodceňujte ani opravu tachometru. Mezitím se pobavte například u značek, které patří mezi ty nejbizarnější. Mezi nimi například americká značka, pozor padající krávy, kdy se opravdu může kráva zřítit ze srázu. V Indii vás potěší vtipné nápisy o doporučené něžné jízdě v horách. V Austrálii vás značky mohou varovat před padajícími kokosy a v Německu vás značka upozorní, abyste nevykonávali potřebu v lese.

Mohlo by Vás zajímat