Čtvrtek, 23 března, 2023
aktualne
spot_img

Pozor! Toto jsou 3 pravidla správného praní, o kterých jste (asi) netušili …

on

Je to jedna z nejběžnějších činností v dnešní domácnosti. Naštěstí, výrazně usnadněna díky automatickým pračkám. Ale opravdu si myslíte, že víte správně prát a postarat se o vaši automatickou pračku?

Pravda, pf 02.03.2020 17:00 pračka, pranieFoto: Shutterstock
Studená voda je šetrnější k oděvem, pomáhá předcházet mačkání či vyblednutí barev.
Nedávný materiál s odborníky, jejichž cituje britský Daily Mail, přinesl pár zajímavých poznatků, které jsou možná i pro našince překvapením či zcela novou informací. Pokud mezi ně nepatříte, pokračovat ve čtení už nemusíte. Ale věděli jste například, že …

… pračka se nečistí sama
Přestože v ní používáte prací prášky, nastavujete různé teploty, vaše pračka si zaslouží pravidelnou údržbu a čištění. Ideální je údajně frekvence přibližně každých šest týdnů, když necháte přístroj projít nejdelším cyklem s nejvyšší teplotou. Nemusíte přidávat prací prášek, ale na zničení bakterií můžete přidat roztok octa, případně bělidlo. Po tomto pracím cyklu je dobré udělat ještě jeden naprázdno. Se studenou vodou.

… praní ve studené vodě je šetrnější
A nemyslíme tím jen váš rodinný rozpočet, ale také samotné oděvy, které do pračky vložíte. V případě praní se studenou vodou můžete do pračky naložit více prádla na praní. Studená voda je šetrnější k oděvem, pomáhá předcházet mačkání či vyblednutí barev. Pračka spotřebuje až 90 procent energie na ohřívání vody a jen zhruba 10 procent potřebuje na chod motoru či odstřeďovací cyklus. Samozřejmě, některé oděvy či prádlo potřebují vyšší teplotu při praní, aby se zničily bakterie. Řeč je například o ručnících či ložním prádle.

… příliš mnoho pracího přípravku může škodit
Pokud máte pocit, že na více znečištěné věci pomůže i více pracího prášku, promyslete si to ještě jednou. Samozřejmě i na obalech pracích přípravků jsou doporučeny možnosti na mírně nebo silně znečištěné prádlo. Pokud se udržíte v těchto mezích (které jsou závislé i na hmotnosti prádla či teploty pracího cyklu), mělo by to být v pořádku. Pokud však pracího prostředku přidáváte stále více, riskujete, že na oděvech zůstanou skvrny, fleky nebo že zničíte svou oblíbenou košili či kalhoty.

Mohlo by Vás zajímat