Čtvrtek, 28 října, 2021
aktualne
spot_img

Nárazové cvičení a rychlé zhubnutí? Je to špatná cesta plná úskalí. Znáte je?

on

Nesportuje nárazově, hrozí zranění.
Právě uplynulé teplé měsíce mohli některých lidí nakopnout k pravidelnému sportování a jiným bohužel jejich aktivity vzali i poslední iluze. Proč? Může to být například parta, která se vybere na jízdě na kole túru. Jsou mezi nimi pravidelně cvičící i necvičící. Ti, aby nezaostávali a nenadělali si ostudu před kamarády, jdou na doraz a často nad rámec svých kondičních možností. Neposlouchají své tělo a možná ani nepřijímají dostatečné množství tekutin, což je při vysokých teplotách mimořádně důležité. Na druhý den z postele nepovstanou. Důvodem jsou bolavé svaly, v horším případě svalová horečka a v úplně nejhorším zranění.

plank, žena, trénink, cvičení, postava
ČTĚTE VÍCE
Ne nudný, ale zázračný! Plank můžete obměňovat na mnoho způsobů – viz videa a trénujte
„Tréninky, ať už během teplých letních dnů nebo během běžných dní, by měli mít jeden společný ukazatel, a tím je pravidelnost. Člověk by se měl rozhodovat podle toho, co je schopen realizovat av jaké kondici se nachází. A celý postup, který platí za normálních okolností, je třeba přizpůsobit aktuálním teplotám, „říká trenér Luboš GSCH, jehož doporučení si přečtete i na stránce pohyb.sk.

Nárazové cvičení, jako například v létě cyklistická túra, turnaj v plážovém volejbalu pod přímým sluncem, splav řeky, případně intenzivní trénink na „rychlé zhubnutí“, má několik úskalí. Kromě svalovice či svalové horečky, může přijít i ke zklamání a zanevreniu na sportování, jako takové.

„Nárazové cvičení má kromě obecných úskalí i několik méně známých. Vlivem nepravidelného pohybu a velkého nasazení dochází často ke zraněním – natažení svalu, natržení. Kromě výrazné svalovice a únavy je z mého pohledu zranění větší hrozba,“ říká Luboš GSCH.

trenér Ľuboš GSCH
Osobní trenér a specialista na tvarování postavy Ľuboš Gsch.Autor: archiv Ľ. G.
Podle jeho slov je při sportu důležitá aktuální kondice, stupeň trénovanosti a připravenosti na zátěž. A to v rámci silového tréninku i při kondiční zátěži. „Nemyslím si, že existuje nějaká konstanta, od které bychom se měli odvíjet. Je třeba začít rozumně, v rámci svých možností.“ Pokud chcete začít cvičit a nevíte jak nebo kolik si toho „naložit“ a jak dosáhnout svého cíle, určitě se obraťte na profesionály.

„Nárazové cvičení má kromě obecných úskalí i několik takových, které nejsou až tak známé. Ty mohou být mnohokrát nebezpečnější. Vlivem nepravidelného pohybu a velkého nasazení dochází často ke zraněním – natažení svalu, natržení. Kromě výrazné svalovice a únavy je z mého pohledu zranění větší hrozba, „říká Luboš GSCH. Podle jeho slov je při sportu důležitá aktuální kondice, stupeň trénovanosti a připravenosti na zátěž. a to v rámci silového tréninku i při kondiční zátěži.“ Nemyslím si, že existuje nějaká konstanta, od které bychom se měli odvíjet. Třeba začít rozumně, v rámci svých možností. „Pokud chcete začít cvičit a nevíte jak nebo kolik si toho“ naložit „a jak dosáhnout svého cíle, určitě se obraťte na profesionály.

Mohlo by Vás zajímat