Neděle, 29 ledna, 2023
aktualne
spot_img

Jídelní stůl a židle: Jaké si domů vybrat?

on

Jídelní stůl je srdcem celé domácnosti. I v “rozlítané” rodině se setkáte u snídaně, nedělního oběda nebo vánoční večeře. Jak tedy vybrat stůl, nad kterým se pobavíte, proberete důležité věci nebo si něco zahrajete, a židle, na které si vždy ochotně sednete? Záleží na velikosti prostoru, a tím i nábytku, který sháníte.

Přizpůsobte stůl velikosti prostoru

Velikostí máte na výběr opravdu hodně, proto se nemusíte bát, že do malého prostoru se vám žádný stůl nevejde. Nejdůležitější je, a to neplatí jen pro malé místnosti, nechat nějaký prostor od zdí či jiného nábytku. Jídelna, popřípadě jídelní kout, musí být vybavený tak, aby se kolem stolu vešly židle a stolující neměli obtíže se ke stolu dostat. Je sice pravda, že mohutné dřevěné stoly vypadají velmi dobře, ale pokud by nemohl být využívaný, zvolte raději nějaký menší typ.

Pro malé prostory nebo pro rodiny, které někdy stolují v úzkém kruhu lidí, a jindy jsou u nich pořádány hostiny pro široké příbuzenstvo, by mohl být řešením rozkládací stůl. Jeho plocha se dá zvětšit až na dvojnásobek, což je v domácnosti, kde šetříte každý centimetr velké pozitivum. Na druhou stranu pro velké otevřené prostory, kde rozměry nemusíte omezovat, můžete vybírat podle vzhledu a bez problému zvolit i ten největší.

Seďte pohodlně

Aby vás u jídla nic nevyrušovalo, je důležité mít opravdu pohodlné židle. Tvrdé jídelní židle vás budou velmi rychle tlačit, proto si k nim pořiďte i podsedák nebo polštářek. Čalouněné (polstrované) židle jsou o poznání pohodlnější, což se projeví obzvláště u dlouhého sezení. Jistě je ale oceníte, i pokud u jídelního stolu trávíte jen čas nezbytně nutný.

Existuje i úsporná varianta pro malé místnosti a tou je lavice na sezení. Vejde se na ni hodně lidí, a zároveň nabízí úložný prostor, kterého není nikdy dostatek. Můžete v něm uskladnit utěrky, zástěry, ubrusy nebo třeba domácí obuv pro návštěvu.

Vyzkoušejte dřevěný nábytek na míru

Aby vám k sobě kuchyňský nábytek ladil barevně i materiálem, můžete si ho nechat zhotovit na míru od truhláře. Ten nejlépe vyhoví vašim požadavkům a nábytek vyrobí přesně podle vás. Od truhláře se bude jednat o nábytek z dražší cenové kategorie, ale zato velmi kvalitní. S investicí do kvality vám může pomoci například půjčka bez registru.

Tipy na závěr

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv nábytek, ujistěte se, že je vyhovuje ergonomicky. Sedáky židlí musí být ve správné výšce v porovnání se stolem. Pokud bude stůl moc vysoko, budou vás bolet ruce z důvodu postupného odkrvování. V opačném případě se ke stolu budete hrbit, což povede k bolesti zad. Zároveň zkontrolujte, zda jsou židle stabilní, čímž předejdete úrazu nebo jiným nepříjemnostem.

Mohlo by Vás zajímat

Techniky, které dokáží snížit stres za pár vteřin

Pokud jste ve stresu, nemáte čas číst různé příručky, ani zajít do Tibetského kláštera, nebo trávit hodiny v meditaci. Potřebujete rady, které fungují okamžitě....