Čtvrtek, 23 března, 2023
aktualne
spot_img

Ve kterém věku jsou lidé nejšťastnější? Věda poskytuje zajímavý pohled

on

Fakt, že mnozí vzpomínáme na dětství jako na nejšťastnější období našeho života, pramení více z toho, že náš mozek si zvykne pamatovat jen to dobré a na špatné zapomíná. Věda má totiž s ohledem na štěstí na zřeteli mnohem jiný věk.

MaM 12.06.2021 10:00 home office, žena, práce, snídaně, radosťFoto: Shutterstock
Zaměřte se v životě na svobodu, kvalitní vztahy a zdraví.
Na dětství zapomeňte
Pokud si dá někdo ruku na srdce a s upřímností řekne, zda by se chtěl vrátit do dětství, asi by to už neriskoval. Zjištění psychologů vyvracejí tezi, že děti a mládež prožívají nejkrásnější životní období. Kdo si vzpomene na neustále zkoušky, nudné hodiny, biflování, neustále zákazy a omezení, ví, o čem je dětství. Málokdo z dospělých by si opravdu dal repete.

36 je to správné číslo
Clare Mehta je docentka psychologie na Emmanuel College a mapovala pocity štěstí v různých věkových kategoriích. Výsledek? Nejšťastnější se ukazují lidé ve věku 36 let. Důvodem je, že jsou dostatečně zralý, zkušení, samostatní i zabezpečení. Zároveň mají ještě daleko k věkové hranici, kdy se začínají kupit zdravotní problémy.

Na štěstí mají vliv zlomy
Chyby z mladické nerozvážnosti můžeme dělat nejen v pubertě. No jak říká Clare Mehta po věku 36 let si lidé uvědomují, kde udělali chybu. Zbavují se nefunkčních vztahů, objevují více, co je v životě naplňuje. V tomto věku je již nejvíce lidí ve stabilním vztahu, nebo po rozvodu a rozloučení s tím nefunkčním, vyměnili práci, která je nebaví, začínají více realizovat své sny a touhy. Proto jsou šťastnější.

štěstí
ČTĚTE AJ
Čtyři principy, jak získat v životě více svobody a štěstí
Pocit štěstí se nemusí končit
Pocit štěstí se ani po čtyřicítce nemusí okresat. Právě naopak. Clare Mehta, však upozorňuje, že na to musí mít člověk zdravý organismus. Za silnější konec v tomto případě tahají sportovně založení lidé. Nejvíce totiž ve vyšším věku pocit štěstí ohrožují právě zdravotní problémy. Pokud máte práci, která vás baví, zdravé vztahy a přátel, dostatek samostatnosti, tak po čtyřicítce se pocit štěstí dokáže neustále zvyšovat. Stejně i pocit životního naplnění. Avšak onemocnění dokáže velmi rychle pocit štěstí smazat.

Zapomeňte na dětství
Clare Mehta, upozorňuje že pokud chcete být šťastný, zapomeňte na to, že jste byli nejšťastnější v dětství. Právě naopak. Zaměřte se v životě na svobodu, kvalitní vztahy a zdraví více než na peníze, nahánění se za materiálními věcmi a stresující práci. Tehdy pochopíte, že dětství a mládí byly jen přípravků na to, abyste si skutečné štěstí zajistili ve vyšším věku.

Mohlo by Vás zajímat