Sobota, 23 listopadu, 2024
aktualne
spot_img

Poradíme vám, jak prát vaše oblíbené svetry a šály

on

Příchod zimy se pomalu, ale jistě blíží a s ním přichází i svým způsobem ošemetné období, co se péče o svetry týče. Pokud si nechcete ze svého oblíbeného měkoučkého svetru vyrobit brnění ve velikosti novorozeného dítěte, měli byste ho prát velmi opatrně, nicméně nemusí to být vždy jen v ruce. Jak na to?

Bohužel neexistuje univerzální postup na správné praní vlněného oblečení a doplňků. Zásadní totiž je, z jakého druhu vlny váš svetr nebo šála jsou. A proto než začnete vlněný kousek prát, prostudujte si pečlivě štítek a symboly na údržbu. Na štítku byste měli hledat informace o složení. Nejčastěji to bývá ovčí vlna, ale v kombinaci s dalšími přírodními nebo i syntetickými materiály. Mezi přírodní patří například kašmír nebo mohér, mezi umělé například elastan, polyamid nebo akryl.

Vlna, ovčí vlna a merino

Většina vlny pochází z opačné strany zeměkoule, a to z Nového Zélandu a z Austrálie. Považuje se za nejstarší živočišné vlákno v textilní výrobě. Vlna skvěle izoluje teplo, je prodyšná a recyklovatelná. Její dalším benefitem je to, že se nemačká. Bohužel na pokožce má ve zvyku škrábat a nedoporučuje se tak alergikům, lidem trpícím ekzémy a malým dětem. Při dlouhodobém nošení může částečně změnit tvar, ale po správném vyprání se opět vrátí do toho původního.

Pokud můžete, vlněné oblečení raději pouze větrejte, nicméně pokud jej přece jen chcete prát, perte ho při použití programu určeném právě vlně. Výrobky z merina lze prát v pračce s programem na vlnu nebo na ruční praní – a ideálně naruby.

Vlna rozhodně nepatří do sušičky, protože by plstnatila. Některé vlněné materiály můžete i žehlit, ale dejte v tom opět na pokyny výrobce. Ovčí vlnu nikdy neždímejte, pouze ji vymačkejte v ručníku. Pak rozložte rovně a sušte mimo přímé sluneční záření. Vlněné oblečení nikdy nevěšte na šňůry.

K péči o vlněné věci byste vždy měli používat přípravky určené na vlnu jako je např. Perwoll Wool & Delicates. Ten jedinečně pečuje o oblečení z jemných tkanin, udržuje tvary oblečení neporušené a udržuje ho stále krásné. Zároveň chrání oblečení proti žmolkování a pomáhá ho udržet v původním tvaru. Jedná se o prací prostředek vhodný pro praní jemných látek, jako jsou hedvábí, kašmír, vlna, mohér, viskóza atd.

Kašmír

Kašmírová vlna se získává z kašmírských koz. Sbírá se v období jarního línání, kdy se tato zvířata přirozeně zbavují přebytečné srsti. Kašmír je lehký a příjemný materiál s vynikajícími termoregulačními vlastnostmi. Nevýhodou materiálu je jeho vyšší cena a to, že při nesprávném praní se může oblečení srazit. Proto se doporučuje kašmír prát v ruce a nesušit v sušičce.

Angorská vlna

Jde o materiál velmi měkký, lehoučký a příjemně hřeje. Vyrábí se ze srsti angorských ovcí, ale i králíků. Používá se často ve směsi i s ovčí vlnou.

Nesnáší vyšší teploty, perte ji ve 30 °C. Velmi snadno se sráží a plstnatí. Pokud se to stane, pak už nelze nic dělat. Jestliže to výrobce umožňuje, pak můžete prát na speciální program v pračce. Čím kvalitnější a dražší vlněný kus oblečení jste si pořídili, tím intenzivněji byste měli přemýšlet o tom, že byste ho dali spíš do čistírny.

Praní angorské vlny uzavřete aviváží, zmírníte tak elektrostatické napětí, které u ní často vzniká.

TIPnazávěr: Vyzkoušejte novou, přírodní řadu aviváží Silan Naturals. Aviváže Silan Naturals obsahují 99 % složek přírodního původu, jsou bez silikonů, barviv a mikroplastu. V každé láhvi se ukrývá nová unikátní složka rostlinného původu na změkčení oblečení během praní a parfémy, které jsou biologicky rychleji odbouratelné. Silan Naturals jsou baleny ve 100% PET lahvi s lehce odstranitelným a recyklovatelným obalem.

Mohlo by Vás zajímat

Přišel jsem o práci. Jak vyřešit splácení půjček?

Přijít o práci je pro každého velmi nepříjemná zkušenost. Obvykle to totiž znamená období nejistoty, obcházení úřadů a jiných institucí, pracovní pohovory a uskromňování...