Čtvrtek, 23 března, 2023
aktualne
spot_img

V hlavní roli bílkoviny: Co jsou a kde je najít?

on

Protein je velmi skloňované téma, které řeší nejeden z nás. K čemu nám ale protein slouží, kde ho najdeme, jaké jsou alternativní řešení a proč si dávat pozor na jeho dostatečný příjem? To zodpoví dnešní článek.

Bílkoviny – co to je?

Bílkoviny jsou složité molekuly, které hrají klíčovou roli v mnoha funkcích v těle. Jsou nezbytné pro růst, opravu a udržování svalů, kostí, kůže a dalších tkání. Ať už chcete zhubnout nebo nabrat svaly, bez adekvátního příjmu bílkovin se tak rozhodně neobejdete.

Co člověk, to jiný příjem proteinů

Každý člověk má odlišné potřeby proteinů v závislosti na věku, pohlaví, hmotnosti, aktivitě a dalších faktorech. Základní doporučení pro denní příjem proteinů u dospělého člověka je asi 0,8 gramů na kilogram tělesné hmotnosti, což znamená, že pro člověka s hmotností 70 kilogramů by bylo doporučené přijmout asi 56 gramů bílkovin denně.

Běžné zdroje a alternativy

Je důležité zahrnout do svého jídelníčku různorodé zdroje proteinů – ty najdeme v mase, vejcích, mléčných výrobcích, luštěninách i obilovinách. Existují ale i alternativy – ať už jste vegan nebo zarytý masožravec, jistě vás potěší protein v prášku, který vám doplní nejen příjem bílkovin, ale i vlákninu a jiné látky v závislosti na využitém produktu.

Protein kam se podíváš

Chcete zhubnout, a přitom se skvěle najíst? Pokud vám proteinové nápoje nedělají příliš dobře, nebojte se vyzkoušet i jiné alternativy, jako je např. proteinová granola – v té najdete vysoký obsah bílkovin a jistě se stane oblíbenou snídaní či svačinou. Pro milovníky snídaňové kaše existují i varianty s vyšším obsahem bílkovin, a to díky přidanému syrovátkovému proteinu.

Je důležité mít na paměti, že příliš mnoho proteinů může být škodlivé pro zdraví – proto je důležité dodržovat doporučené denní dávky a zahrnout do svého jídelníčku zdravé a vyvážené jídlo. Díky tomu se brzy dočkáte svých cílů, ať už se jedná o redukci váhy nebo nabírání svalstva.

Předchozí článek5 tipů pro dokonalé orální potěšení
Další článekV hlavní roli Bitcoin: Oč jde a jak probíhá jeho těžba?

Mohlo by Vás zajímat