Úterý, 6 prosince, 2022
aktualne
spot_img

Horka udeřila! Pokud cestujete s dětmi v autě, tyto zásady nepodceňujte

on

Během veder by v žádném případě v uzamčeném autě neměli zůstat děti.
Vysvětlila, že v případě veder může ve stojícím autě se zavřenými okny stoupnout teplota až na 60 až 70 stupňů Celsia, což nemůže snést žádný živý organismus. „Vnitřek auta se změní doslova na skleník au dítěte může dojít k selhávání základních životních funkcí vědomí, dýchání a krevního oběhu,“ zdůraznila mluvčí Operačního střediska záchranné zdravotní služby (OS ZZS) SR Alena Krčová s tím, že v některých případech může nastat smrt již po 15 až 20 minutách strávených při extrémně vysoké teplotě vzduchu.

Problémem je i to, že z takového nebezpečí nevědí uniknout, nevědí si otevřít okna nebo dveře. Zdravotničtí záchranáři varují, že přehřátí organismu může nastat při delší cestě ve vozidle bez funkční klimatizace a bez přísunu čerstvého vzduchu. Zdůraznili, že dětský organismus se přehřívá až pětkrát rychleji než organismus dospělého člověka.

Projeví se s odstupem několika hodin zvýšenou tělesnou teplotou až horečkou, bolestmi hlavy, zvracením a celkovou slabostí. „Velmi důležité je proto doplňovat tekutiny již během cesty, aby organismus měl šanci sám se ochlazovat pocením. Dehydratace, tedy nedostatek tekutin v organismu, totiž urychluje přehřívání organismu, „dodala Krčová.

Mohlo by Vás zajímat

Techniky, které dokáží snížit stres za pár vteřin

Pokud jste ve stresu, nemáte čas číst různé příručky, ani zajít do Tibetského kláštera, nebo trávit hodiny v meditaci. Potřebujete rady, které fungují okamžitě....