Neděle, 29 ledna, 2023
aktualne
spot_img

Velká jarní čistka aneb Kam s věcmi, které už nepoužíváte?

on

Přebytek věcí a málo místa k uskladnění. Kutálející se věci ze skříně spolehlivě rozčílí nejednoho z nás, kdo doma tak trochu bojuje s prostorem. Často ale plní skříně věci, které už dost možná vůbec nepoužíváme. Zatočte jednou provždy s hromaděním. Víte jak?

Pravidlo jednoho roku

Pokud se chcete nepotřebných věcí nahromaděných ve vaší domácnosti opravdu jednou provždy, musíte k čistce přistoupit radikálně! Ať už otevřete jakoukoliv skříň nebo zásuvku, zkuste popřemýšlet nad tím, jak dlouho jste věci, které v ní překáží, nepoužili. Pokud je to více než rok, dejte je stranou – pravděpodobně je vůbec nepotřebujete. Oblečení, doplňky i dekorace můžete zkusit prodat nebo darovat těm, kterým mohou věci dále sloužit. Kromě toho, že budete mít doma mnohem více místa, budete mít i dobrý pocit ze svěžího vánku, který bude domovem najednou proudit. Podobně protřiďte i kosmetiku nebo botník. Dětské hračky, se kterými si vaše děti již nehrají nebo jim odrostly, můžete prodat na bazaru nebo darovat dětskému domovu či charitě. 

Swap a jiné možnosti, jak naložit s věcmi

S věcmi, které už doma nepotřebujete, můžete naložit různě. Kromě zmíněného prodeje nebo darování existuje i čím dál více populární swap. Swapy se konají v menších i větších městech a zjednodušeně řečeno jde o výměnu vašich věcí za jiné. Pokud se ale chcete věcí jen zbavovat, nemusíte si ze swapu nic nového odnést. Kromě oblečení můžete vyměnit či darovat květiny, které jsou pro vás třeba moc náročné na údržbu nebo se vám již domu nevejdou. Jako dělané jsou pro swapování dětské věci, jelikož zatímco přinesete oblečení ve velikost, která je vaší ratolesti již malá, odnést si můžete věci ve velikosti aktuální. Už jste slyšeli o pojmu downcyklace? Možná, že ji dávno praktikujete, jen jste to nevěděli! O downcyklaci jde třeba tehdy, kdy ze starých triček vytvoříte rozstříháním hadry na uklízení nebo mytí oken. Místo cesty do popelnice tak dané kousky čeká o trochu delší život – jen v jiné roli. Opakem je upcyklace – tehdy starý kousek povýšíte na nový. Jak? Třeba ze staré sklenice vytvoříte drobnou úpravou vázu, která bude zdobit váš stůl ještě dlouhá léta.

A zbytek? 

Pokud se vám podařilo roztřídit vše nepotřebné a následně prodat či darovat to, co bylo v dobrém stavu, vše nepoužitelné nekompromisně vyhoďte do vhodného kontejneru a užijte si pocit uklizeného domova. Osvobození domácnosti od nepoužívaných věcí totiž často znamená i dobrý pocit uvnitř vás!

Mohlo by Vás zajímat

Techniky, které dokáží snížit stres za pár vteřin

Pokud jste ve stresu, nemáte čas číst různé příručky, ani zajít do Tibetského kláštera, nebo trávit hodiny v meditaci. Potřebujete rady, které fungují okamžitě....