Čtvrtek, 23 března, 2023
aktualne
spot_img

Přišel jsem o práci. Jak vyřešit splácení půjček?

on


Přijít o práci je pro každého velmi nepříjemná zkušenost. Obvykle to totiž znamená období nejistoty, obcházení úřadů a jiných institucí, pracovní pohovory a uskromňování se. Ale pohledávky, obzvláště pak půjčky, se platit musí, ať se děje, co se děje. Ani v této stresující situaci ale nemusíte věšet hlavu.

Novou práci začněte hledat co nejdříve

Tou nejlepší radou pochopitelně je, začít si aktivně hledat zaměstnání ještě v průběhu výpovědní lhůty. Někdy totiž mohou výběrová řízení trvat i několik týdnů, zejména, jedná-li se o takzvané kancelářské pozice.

Aktualizujte proto co nejdříve svůj životopis, pokuste se působit sebevědomě a vyrazte na hon pracovních nabídek online i osobně. Nezapomeňte také rozhodit sítě i mezi známými a bývalými spolužáky a kolegy.

Pokud to vypadá, že se vám nepodaří nalézt novou práci po vlastní ose ještě v průběhu výpovědní lhůty, stále existuje záchranná síť jménem Úřad práce. Do evidence uchazečů o zaměstnání se lze přihlásit hned po skončení pracovního poměru. Tato instituce po určitou dobu převezme náklady na vaše zdravotní a sociální pojištění. A zároveň vám bude vyplácet dávku v nezaměstnanosti na pokrytí nejnutnějších výdajů.

Jak vyřešit splácení?

Dávka z Úřadu práce ovšem obvykle nevystačí na to, abyste si dlouhodobě udrželi svůj starý životní standard. A tak se stresu z neschopnosti splácení půjčky jen tak nezbavíte.

Nejdříve se podívejte, zda máte k půjčce sjednané pojištění schopnosti splácet. Mrkněte na jeho podmínky, třeba vás může zachránit.

Další možností je požádat poskytovatele vaší půjčky o odklad nebo alespoň snížení splátek. Neexistuje na to sice zákonný nárok, ale když poskytovatel uvidí, že máte snahu, mohl by vám vyjít vstříc. Jakýkoliv odsun splátky vám pomůže se volně nadechnout.

Pokud ani tato varianta nevyšla, nebo se blíží konec této podpůrné doby, sáhněte do železných rezerv nebo požádejte o pomoc rodinu či přátele. Můžete také zkusit požádat o konsolidaci stávajících půjček.

Jak se nezbláznit z blížící se splátky?

Mnoho lidí, obzvláště pak s půjčkou, si během zaměstnání nemůže pravidelně odkládat větší finanční obnos stranou. A tak má dnes finanční rezervu na horší časy málokdo. Docházejí vám peníze z odstupného, banka vám zamítla odklad splácení půjčky, dávka v nezaměstnanosti vás sice potěší, ale nevytrhne, a blíží se další obávané datum ve splátkovém kalendáři? Pak jistě zažíváte horké chvilky.

Další možností je například půjčka ihned, která může být řešením vaší nezáviděníhodné situace. I v tomto případě by se ale mělo jednat až o jedno z posledních východisek. Byť má tato půjčka sebevýhodnější podmínky, stále ji budete muset splatit tak, jak stojí v obchodních a produktových podmínkách.

Mohlo by Vás zajímat