Neděle, 29 ledna, 2023
aktualne
spot_img

I zvýšený obvod pasu je rizikovým faktorem závažných onemocnění

on

Pozor na zvýšený obvod pasu, změňte životní styl.
Nejúčinnějším lékem vůči kardiovaskulárním a onkologickým onemocněním je prevence. Opatření, která pomáhají jim předcházet, jsou v obou případech totožné. Konstatoval to kardiolog a obezitolog Ivan Majerčák.

Prevence je nejlepší, nejúčinnější, nejlevnější, nejméně bolestná cesta, která je společná pro obě tyto skupiny diagnóz, „uvedl. Mezi nejčastější kardiovaskulární onemocnění patří srdeční infarkt, cévní mozková příhoda a zúžení až uzávěr tepen na dolních končetinách. Mezi nejčastější onkologická onemocnění se podle Majerčák zařazují nádory trávicího traktu, hlavně tlustého střeva, u žen rakovina děložního čípku a rakovina prsu au mužů rakovina prostaty.

Preventivní opatření jsou velmi podobné při kardiovaskulárních onemocněních i při rakovině. Varovným signálem může být zvýšený cholesterol, který však nebolí. „To, že cholesterol nebolí, je vlastně škoda. Pokud by totiž již první projevy poškození stěny artérií bolely, nebo kdybychom dokázali cítit zvýšenou hladinu cholesterolu, tak bychom se o to možná začali starat mnohem dříve, „konstatoval kardiolog.

Podle lékaře by pacienti proto o hladinu cholesterolu měli zajímat v co nejčasnějším věku. Už u dětí je dobré provést vyšetření hladiny tuků v krvi. Problémy s cholesterolem a s tuhostí artérií podle Majerčák nevyskytují jen u dospělých lidí. K zvýšené tuhosti arterií dochází již u dospívajících.

Na arterie však ovlivňují kromě hladiny cholesterolu i další rizikové faktory. Ty jsou velmi podobné faktorům, které ovlivňují vznik rakoviny: Kouření, sedavý životní styl, neléčený vysoký krevní tlak, zvýšený obvod pasu. Čím více rizikových faktorů, tím spíše dojde k poškození stěny artérií, přiblížil Majerčák. Při prevenci je důležitý zdravý životní styl. Zvýšený obvod pasu souvisí s fyzickou aktivitou, která je pro zdravý organismus důležitá. „Fyzická aktivita však nemusí znamenat náročné cvičení, doprovázené svalovou bolestí. Mohou to být i pravidelné procházky, „uzavřel odborník.

Mohlo by Vás zajímat

Techniky, které dokáží snížit stres za pár vteřin

Pokud jste ve stresu, nemáte čas číst různé příručky, ani zajít do Tibetského kláštera, nebo trávit hodiny v meditaci. Potřebujete rady, které fungují okamžitě....