Čtvrtek, 23 března, 2023
aktualne
spot_img

Geometrie kol: O co jde a proč je to potřeba?

on

Už jste slyšeli o geometrii kol? Pokud ne, jistě jste ji pocítili při jízdě autem, jelikož díky správně nastavené geometrii vám auto drží stopu v zatáčkách i na rovině a můžete se spolehnout, že jsou všechna kola ve styku s povrchem silnice co nejvíce možnou plochou pneumatiky. Za jakých okolností je nutné geometrii kol zkontrolovat a pořádně seřídit?

Známky špatné geometrie

Jak poznat, že máte špatně seřízenou geometrii? Jedná se o poměrně dobře patrnou záležitost, kdy můžeme zpozorovat nepravidelné sjíždění pneumatik, a to zejména vnitřních polovin plášťů, které signalizují příliš velký negativní odklon. Auto také velmi často ujíždí, tedy nedrží přímý směr, a to ani na hladké vozovce. Při řízení můžeme pozorovat i horší zatáčení na pravou nebo levou stranu, což zhoršuje vlastnosti vozidla i jeho ovladatelnost.

Seřízení raději v autoservisu

Dříve se seřízení geometrie dělalo v domácích podmínkách, a to pomocí tyče na seřízení sbíhavosti kol nebo využitím levných přípravků pro měření. V době digitálních přístrojů se nejedná o úplně nejlepší řešení, proto je ideální zajet do autoservisu, kde se na geometrii auta podívají vyškolení automechanici. Celá záležitost bude hotová zhruba za 40 minut a budete jistě cítit značný rozdíl už při odjezdu domů.

Nutnost zvláště po autonehodě

Seřízení geometrie kol je nutné zajistit alespoň 1x ročně, a to nejlépe po výměně pneumatik, přezutí vozu, výměny dílů řízení, čepů nebo po opravě nápravy. Tuto záležitost je nutné zajistit zvláště po autonehodě, ale tato situace může nastat i po najetí na obrubník nebo do větší díry, kdy dojde k prudké ráně a kola by mohla být vychýlena.

Bezpečnost i úspora

Jak je asi patrné, celá záležitost se točí okolo bezpečnosti, nicméně vstupují do toho i jiné záležitosti, jako je menší ojetí pneumatik, prodloužení jejich životnosti až o 20 % nebo třeba snížení spotřeby paliva. Díky jedné návštěvě v autoservisu můžete výrazně ušetřit na jiných výdajích, proto situaci nepodceňte a pokud máte podezření, že se s vaším autem něco děje a nejedná se jen o nízký tlak vzduchu v pneumatikách, raději se objednejte do servisu.

Špatně seřízená geometrie kol ohrožuje vaše bezpečí, proto nic nepodceňte a raději si vše nechte odborně zkontrolovat.

Předchozí článekFitness pomůcky: jak dosáhnout svých cílů v rámci cvičení?
Další článekV hlavní roli sklo: stavební prvek nebo dekorace?

Mohlo by Vás zajímat