Čtvrtek, 27 ledna, 2022
aktualne
spot_img

V Praze odhalili první sochu Marie Terezie na území Česka

on

V pražském Parku Marie Terezie odhalili v úterý pomník této habsburské vladařkou. Jde o první sochu Marie Terezie – jediné ženy na českém trůnu – na území Česka.

Městská část se o umístění díla usilovala od roku 2013. „Bude vyvolávat diskusi,“ uvedl zástupce starosty Prahy 6 Jakub Stárek, jehož citovala Česká televize.

Pomník váží sedm tun

„Marie Terezie našim končinám přinesla společně se svým synem mnoho nového a dobrého. Z jejich reforem vlastně žijeme dodnes. I proto jsme pro její pomník vybrali originální a inovativní řešení, a já jsem rád, že v Praze 6 bude zajímavé umělecké dílo – skutečná pocta panovnici, která českou krajinu přiblížila modernímu světu, „uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Oficiální představení sochy rakouské vladařkou a české královny bylo na 20. října stanovené záměrně. Tohoto dne v roce 1740 se totiž Marie Terezie ujala vlády nad habsburskou říší.

Pomník měří 5,5 metru a váží sedm tun. Městská část za něj autorovi zaplatila zhruba 3,6 milionu korun (132 tisíc korun). Návrh vytvořil sochař Jan Kovářík spolu s architektem Janem Prokš.

Dílo se muselo odlehčit kvůli umístění nad podzemními garážemi. Jádro sochy proto vyplňuje polystyren, povrch je vytvořen z takzvaného umělého kamene. Socha má antigrafitovým povrchový nátěr a stojí na podstavci z odlehčeného betonu.

bez tváře

Socha záměrně nemá určitou tvář, neodpovídá nejvíce zapsané podobě Marie Terezie. „Tvar je redukován. Chtěli jsme vytvořit spíše symbol velké vládkyně,“ vysvětlil Kovářík.

Podotkl, že jeho snahou bylo udělat dílo odpovídající současné době, ne realistický pomník jako například památník ve Vídni nebo již neexistující jezdecká socha v Bratislavě, které vznikly koncem 19. století.

Soutěž na podobu pomníku vypsala městská část již v roce 2013, o rok později byly vyhlášeny výsledky. Smlouvu se sochařem Janem Kovařík podepsala radnice předloni.

Záměr se však setkal s kritikou v podobě dvou petic. Iniciátorem petice vadilo především umístění sochy v parku, kde v roce 1942 padl člen protinacistického odboje Václav Morávek. Podporu nápadu naopak vyjádřila monarchistická strana Koruna Česká.

Mohlo by Vás zajímat

Tipy, triky, nápady: Jablko lásky

Pravidelná konzumace jablek zvyšuje libido u žen.Podle výsledků jedné ze studií skupina žen denně konzumující jablka vykazovala větší chuť na sex jako skupina bez...