Pátek, 28 ledna, 2022
aktualne
spot_img

USA uvalily sankce na syna syrského prezidenta Bašára Asada

on

Spojené státy uvalily ve středu sankce na 18-letého syna syrského prezidenta Bašára Asada.

Hafiz Asad tak nebude smět cestovat do USA ani v této zemi vlastnit majetek, oznámilo americké ministerstvo zahraničí, z něhož prohlášení citovala agentura AFP.

„Bašára Asada a jeho režim budeme nadále považovat za odpovědné za zvěrstva (v Sýrii) a budeme udržovat naživu památku jejich obětí,“ uvedl v prohlášení ministr zahraničí USA Mike Pompeo. „Je na čase, aby se Asadova zbytečná, brutální válka skončila,“ dodal.

Sankce namířeno na prezidentova jediného dospělého potomka mají zabránit tomu, aby se Hafiz v zahraničí stal pro svou rodinu jakousi spojkou, řekl nejmenovaný americký představitel.

Důvodem je podle jeho slov i to, že si americké úřady všimli, že Hafiz se v rámci rodiny zvyšuje postavení a stává se stále významnějším. „Dospělé děti v podstatě nadále podnikají jménem svých rodičů či jiných dospělých příbuzných, na kterých jsou uvaleny sankce,“ vysvětlil.

Represe vůči Basařová synovi jsou součástí druhého balíku sankcí vyplývajících ze zákona známého jako tzv. Caesar Act, který nabyl účinnosti v polovině června. Jeho terčem se již stala skupina 39 právnických a fyzických osob včetně samotného Bašára Asada a jeho manželky Asmy.

Účelem těchto sankcí je přinutit Asada, aby přijal rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2254 z roku 2015. Ta vyžaduje, aby bylo v Sýrii vyhlášeno příměří, vypsány volby a aby začal proces politické transformace.

Mohlo by Vás zajímat

Tipy, triky, nápady: Jablko lásky

Pravidelná konzumace jablek zvyšuje libido u žen.Podle výsledků jedné ze studií skupina žen denně konzumující jablka vykazovala větší chuť na sex jako skupina bez...