Středa, 10 srpna, 2022
aktualne
spot_img

Norsko by mělo omezit výdaje ze svého investičního fondu, tvrdí vláda

on

  • Norsko by mělo příští rok omezit veřejné výdaje, aby snížilo čerpání hotovosti ze svého státního investičního fondu.
    Norsko by mělo příští rok omezit veřejné výdaje, aby snížilo čerpání hotovosti ze svého státního investičního fondu. Uvedli to ve středu premiérka a ministr financí na začátku dvoudenní konference o rozpočtu.

Menšinová koaliční vláda v čele s konzervativci vynaložila v letech 2020 a 2021 rekordních 1,4 bilionu USD (1,19 bilionu korun) na boj proti ekonomickým důsledkům pandemie onemocnění COVID-19.

Strana premiérky Erny Solbergovej zaostává v průzkumech veřejného mínění před zářijovými parlamentními volbami za středolevá opozicí. Přesto musí její vláda představit rámec výdajů na rok 2022, i když, zřejmě, přijde o moc.

„Snížíme většinu mimořádných výdajů, na které jsme se v uplynulých dvou letech spoléhali,“ řekla Solbergová na tiskové konferenci. „Celkový obraz je, že norské ekonomice se daří velmi dobře,“ dodala.

Pokud zvítězí středolevá Strana práce, jak naznačují průzkumy veřejného mínění, mohla by se ujmout úřadu v říjnu, přičemž před hlasováním v novém parlamentu zůstane jen pár týdnů na úpravu původního plánu výdajů.

V květnu ministerstvo financí uvedlo, že výdaje na rok 2021 pravděpodobně dosáhnou 3,7% z celkové velikosti investičního fondu, čímž překročí dlouhodobý limit schválen parlamentem na úrovni maximálně 3% v daném roce.

Ministr financí Jan Tore Sanner ve středu řekl televizi NRK, že vláda by měla v roce 2022 utratit méně než 3% z celkové hodnoty fondu.

Mohlo by Vás zajímat

Škody po celodenním sezení napraví trik do 3 minut! O co...

O tom, jak celodenní sedavé zaměstnání škodí zdraví snad nikdo nepochybuje. Celodenní sezení přináší mnoho problémů.S takovým nastavením pracovního dne jsou spojeny mnohé problémy -...