Pátek, 28 ledna, 2022
aktualne
spot_img

Německá ekonomika vzrostla ve 2. čtvrtletí více, než naznačil rychlý odhad

on

Německá ekonomika vzrostla v 2. čtvrtletí více, než naznačil rychlý odhad. Podpořili ji výdaje státu i soukromá spotřeba po zmírnění omezení na zastavení šíření pandemie onemocnění COVID-19. Oznámil to v úterý spolkový statistický úřad Destatis v rámci revize předběžných údajů.

Podle zpřesněných výsledků se hrubý domácí produkt (HDP) Německa za tři měsíce do konce června 2021 po úpravě o sezonní a kalendářní vlivy zvýšil mezičtvrtletně o 1,6%. To je o něco lepší výsledek než naznačil rychlý odhad, podle kterého měl stoupnout o 1,5% po poklesu o 2% v prvních třech měsících roku, kdy byly zavedeny přísné protipandemické omezení.

Zmírnění omezení vedlo k oživení soukromé spotřeby, která ve 2. čtvrtletí stoupla o 3,2% po poklesu o 5,2% v 1. čtvrtletí. I veřejné výdaje se ve sledovaném období zotavily a vzrostly o 1,8%, zatímco v prvních třech měsících roku klesly o 0,7%. Podobně i tvorba hrubého fixního kapitálu se ve 2. čtvrtletí zvýšila o 0,5%, zatímco v 1. čtvrtletí ještě klesla o 0,7%.

Destatis uvedl také, že růst exportu se v období duben-červen zpomalil na 0,5% z 1,4% v 1. čtvrtletí a v případě importu jeho tempo kleslo na 2,1% ze 4,2%.

V meziročním srovnání se výkon největší evropské ekonomiky ve 2. čtvrtletí 2021 zvýšil o 9,4%, což je také více než její nárůst o 9,2% při rychlém odhadu

Mohlo by Vás zajímat

Tipy, triky, nápady: Jablko lásky

Pravidelná konzumace jablek zvyšuje libido u žen.Podle výsledků jedné ze studií skupina žen denně konzumující jablka vykazovala větší chuť na sex jako skupina bez...